שניהם יחדיו


שניהם יחדיו

שילה כץ , מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון , יועץ נישואין וזוגיות

בפרשיית עקידת יצחק מוזכרות פעמיים המילים : "...וילכו שניהם יחדיו"

המילים הללו מוזכרות ביחס לאברהם ויצחק בנו . בפעם הראשונה בעלייתם להר המוריה לפני שיצחק מבין שהוא עומד להיות הקרבן, ובפעם השנייה לאחר שיצחק שואל את אביו "איה השה לעולה" ומקבל את התשובה : "אלוקים יראה לו השה לעולה בני".... ומיד אח"כ נאמר "וילכו שניהם יחדיו".

יצחק מקבל את תשובת אביו בשקט מופתי.

את מה שמתחולל בנפשו אפשר רק לשער ולדמיין אך הפסוקים אינם נותנים ולו רמז קל לעניין , אלא רק "וילכו שניהם יחדיו". כמו לומר לנו - כפי שהלכו יחדיו בתחילת מסעם על הר המוריה לפני גילוי הסוד הנורא , כך ממשיכים הם האב ובנו ללכת יחדיו גם בסוף עלייתם על הר המוריה לאחר גילוי הסוד הנורא. אברהם ויצחק נמצאים כך נדמה לי ברגע האמת אולי הכי נורא הוד והכי מסעיר של חייהם - כל אחד ומצוקתו, כל אחד ומחשבותיו, כל אחד ואמונתו,  והתורה בוחרת להנציח את הרגע הלא אנושי הזה בתיאור הכי אנושי - בחיבור הכל כך אמיתי בין האב לבן " וילכו שניהם יחדיו" בא להגיד -  אין מה שיפריד ביניהם גם לא מעשה העקידה .

כל זוג עובר בחייו הזוגיים משברים / אתגרים / קשיים / מעקשים / בעיות .

גדולת הצלחת הזוגיות היא לצלוח אותם יחדיו - ללכת בהם שני בני הזוג יחדיו .

חשוב לומר ולהדגיש כי ישנם משברים / קשיים / אתגרים ובעיות שונות המחייבים את הזוג לעצור, להתבונן ולהתייעץ האם אכן צריך להמשיך יחדיו .

אך ברוב רובם של המקרים, בכוחות שני בני הזוג תוך ניהול שיחה עמוקה וכנה, בקשת האמת מתוך אהבה, רצון לשיתוף והרגשת חיבור אמיתי להתמודד עם הקשיים והאתגרים ולהצליח לא רק להתגבר ולהתמודד אלא אף להתעלות מהמשבר .

להיכנס למשבר בתור וילכו שניהם יחדיו ולדעת לצאת מהמשבר באותו חיבור של וילכו שניהם יחדיו.

אנשים רבים מתפרנסים מ"ניהול משברים"... של אחרים, אך מצד האמת אין כח יותר חזק ואמיתי מזה ששני בני הזוג ינהלו ויפתרו בעצמם את (רוב) המשברים שלהם - תוך שימוש ב"כלי העבודה" הנכונים : אהבה , חברות , אכפתיות , דאגה לאחר , שיתוף , כנות , שיח פתוח, רצון להיות ביחד, שמחה .

כלי עבודה אלה צריכים להיות הכלים  שאיתם כל זוג מתנהל בטבעיות ביום יום, וממילא ברגעי משבר או קושי השימוש התדיר והטבעי בכלים אלו יביאו גם בעיתות משבר לפתרון הנכון והמועיל על מנת שבסופו של תהליך ימשיכו שני בני הזוג  להיות "שניהם יחדיו


הכותב הינו בעל קליניקת "מיזוג" זוגיות . העצמה . התחדשות.

לתגובות ו/או להזמנת הרצאות  054-7002069 / meezoog1@gmail.com