להלן מספר מאמרים שכתבנו בנושא המשפחה - בני זוג, הורים, ילדים, והמשפחה הרחבה. מאמרים אלה מספקים זווית ראייה רחבה וכן חומר למחשבה אודות המשפחה ומשפחתיות. ניתן לנווט בין המאמרים השונים לפי נושאים דרך תפריט האתר.

כח הדיבור

כח הדיבור

כוח הדיבור הוא הכוח שבו ניחן ונבדל האדם הראשון. כבני זוג וכהורים חובה עלינו להשתמש בכוחו של הדיבור על מנת לייצר שותפות אמיתית, ואווירה של הבנה, קבלה ונתינה בין בני הזוג, בני המשפחה, ומשם אף כל בני החברה.

קרא עוד  
שיחה

שיחה

השיחה והענווה – שתיהן הינן עיקר ותורף החיבור בין אנשים בכלל, ובין בני זוג בפרט. אפשרות החיבור האמיתי בין אדם לחברו אינו יכול שלא לכלול את שני המרכיבים פשוטים אלה, מצד אחד, ומאידך, העמוקים והמורכבים כל כך.

קרא עוד  
"באשר הוא שם"

"באשר הוא שם"

ה' מתייחס אל ישמעאל "באשר הוא שם" - הוי אומר, רק במקום, בזמן, ובמצבו הנוכחיים. בזוגיות לפעמים חשוב לפתור אתגרים בעיניים עכשוויות בלבד; להתייחס אך ורק למקרה שלפנינו ולא לדברים מהעבר או מה שעלול להיות עתיד.

קרא עוד  
החופש הגדול

החופש הגדול

החופש הגדול הגיעה - מה עושים עם כל כך הרבה זמן חופשי? גם בחיים הזוגיים יש עשרות שנים של ביחד לחשוב מה ואיך עושים. העשייה והעמל המשותפים של כל בני המשפחה מחברים ומגבשים את כולם וגם את הזוגיות.

קרא עוד  
מרחב

מרחב

בשעה שמגפת הקורונה משתוללת, מציאות החיים הביאה את רובנו לשהייה של שעות מרובות עם הילדים ועם בני הזוג. כיצד מתרגלים? כיצד מתפקדים? חשוב דווקא עכשיו בהסגר המשפחתי במתחם המצומצם יהיה לכל אדם מבני הבית, ובעיקר להורים, המרחב האישי.

קרא עוד  
השביל הזהב

השביל הזהב

כל מהותו של קשר זוגי הינו ההכלה וההבנה שאנחנו שניים ולכן חשוב שכל אחד יתייחס לרצונות של השני. רק בהבנה עמוקה של קשר זוגי אמיתי יכולים שני בני הזוג להתעמת ואולי אף לריב, אבל לדעת שה'ביחד' חזק מהכל.

קרא עוד  
בית לחם

בית לחם

משבר הקורונה גרם לכך, בין היתר, שהמציאות הזוגית והמשפחתית הפכה למצב בו שוהים יחד בבית במשך ימים ואף שבועות. פתאום כל יום - וכל היום - נמצאים ביחד, דבר שיכול להביא למתחים ולגרום ללחצים. כיצד פועלים? איך מתנהלים?

קרא עוד  
חתן וחם, כלה וחמות

חתן וחם, כלה וחמות

התורה מתארת בצורה יפה ומפורטת את יחסי יתרו ומשה, דבר המלמד על יחסי בני אדם בכלל ויחסי חם-חתן וחמות-כלה בפרט. אם נדע כולנו, הדור המבוגר יותר והדור הצעיר, להקשיב ולכבד, אזי היחסים וקשרי המשפחה יהיו מלאי שמחה וקרבה.

קרא עוד  
לשמור על הזוגיות והמשפחתיות בטיול

לשמור על הזוגיות והמשפחתיות בטיול

תקופת החגים עמוסה בעשייה ולפעמים גם במתחים. כדאי לנצל את חול המועד לזמן איכות זוגי ומשפחתי היכול לבוא לביטוי בצורה מושלמת בטיולים. הנה כמה הצעות לוודא שהטיול בחול המועד אכן יהיה זמן איכות.

קרא עוד  
התקווה

התקווה

הקורונה כלאה אותנו בתוך קפסולת זמן לא פשוטה. כולם נמצאים ביחד באופן שיכול להלחיץ ולגרום למתחים. אסור לאבד תקווה, להתייאש ולהרים ידיים. צריך אמונה של שני בני הזוג ביכולת ובעוצמה של שניהם יחדיו כדי לפרוח.

קרא עוד