שיחה


שיחה

שילה כץ , מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ נישואין וזוגיות

בפרשת השבוע פרשת וישב מסופר על אחי יוסף "ולא יכלו דברו לשלום" . אפילו לדבר שיחה של אחווה לא יכלו !

נאמר במשלי "דאגה בלב איש ישחנה..." ( משלי יב' , פס' 25)

הפירוש המוכר הוא: לאדם אשר יש לו מועקה על הלב - כדאי שישוחח עם מישהו ובכך להוריד מעליו , או לפחות להשתתף עם אחרים בעול .

הפירוש הנ"ל מתאים יותר למילה ישיחנה מלשון שיח,  אך המילה הכתובה בפסוק הינה ישחנה (עם פתח מתחת לי' הראשונה וללא י' שניה) מלשון שחה . כלומר אם יש דאגה בלב איש - ישחנה שישפיל וימעיט מערכה.

כמה חכמת חיים יש בשני הפירושים גם יחד.

השיחה והענווה שניהם הינם עיקר ותורף החיבור בין אנשים בכלל ובין בני זוג בפרט.

אפשרות החיבור האמיתי בין אדם לחבירו אינו יכול שלא לכלול את שני המרכיבים הכל כך טריוויאליים ופשוטים הללו מצד אחד ומאידך הכל כך עמוקים ומורכבים.

השיח - המילים, האינטונציה, ההיגוי, הטון, הרצף, ואפילו ההפסקות בין דיבור אחד למשנהו, כל אלו קובעים לאן השיח מתקדם : האם השיח הוא שיח אוהב , מתעניין , מתחשב  ומכיל או האם זהו דיבור מברקי, עובדתי קר ומנוכר.

יכולת הדיבור הינו מאפיין ייחודי לבני האדם. נבראנו אנשים בעלי יכולת דיבור ( "רוח ממללא") .

לעומת הדיבור, הענווה אינה תמיד built in בתכונות האדם. האדם צריך לעמול כדי להיות עניו. תפקידה של הענווה בין השאר להפוך את השיח הזוגי /המשפחתי לשיח מקרב, מאחד ומגבש .

יכולת האדם לבוא ולשוחח במלוא הרצינות עם בנו הפעוט או הבוגר מתוך מבט אוהב, יכול לנבוע רק מתחושת ענווה והשפלת האגו האישי. הרי יש ביניהם פער של (לפחות) דור אחד עם יתרון עצום של חכמת חיים וניסיון חיים, לעיתים יש גם תחושה שתהום פעורה בין הדורות - פער הכולל הבדלי גישה, תרבות , לבוש, התנהגות, בילוי, שפה, מראה ועוד. הבדלים כה חדים שרק בענווה אמיתית של שני הצדדים ניתן להתגבר עליהם ולשוחח מלב אל לב באהבה מתוך כבוד הדדי.

גם בין בני זוג, יש כל כך הרבה הבדלים היכולים ליצור מסך שווא של תהום פעורה - הבדלים של  חינוך מהבית, מסורות, מנהגים, דעות, תרבויות, התנהגויות ורק ע"י ענווה המלווה בשיח כנה ופתוח, שיח אוהב ומכבד ניתן לגשר ולהביא לחיבור עמוק ואמיתי יותר.

"דאגה בלב איש ישחנה" - בעיקר עם בן / בת הזוג מתוך ענווה ואהבה. 


הכותב הינו בעל קליניקת "מיזוג" - זוגיות . העצמה . התחדשות .

להזמנת הרצאות וסדנאות  : 054-7002069 / meezoog1@gmail.com