למה זה אנוכי ?


למה זה אנוכי ?

שילה כץ , מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון , יועץ נישואין וזוגיות

רבקה חווה היריון משונה שמתואר במילים "ויתרוצצו הבנים בקרבה".... היא מרגישה שמשהו אינו כשורה ועל כן מצהירה: "ותאמר אם כן למה זה אנוכי" ? ( בראשית כה' , 22)

שאלתה של רבקה הינה שאלה אוניברסאלית שנדמה לי שכל אדם שואל את עצמו במהלך חייו : למה זה אנוכי ? למה נבראתי ? לשם מה באתי לעולם ? מה תרומתי לאנושות  ? 

גם בזוגיות צריך לעיתים לשאול : למה זה אנוכי / אנחנו ?

מה אנו כזוג מוסיפים לעולם ? מה הזוגיות מוסיפה לנו ?  מה מעשינו ביחד  ? 

למרות שטבע האדם לחיות בזוג, החיים בזוגיות אינם תמיד כה פשוטים. כל אדם בא מרקע שונה, תרבות שונה, חינוך ותפיסת עולם אחרת, מנהגים-ערכים-מסורות ודעות שונות, ועל כן לפעמים למרות הרצון והצורך הטבעי בחיי זוגיות, מתגלעים קשיים ואתגרים לא פשוטים בחיים הזוגיים.

ולכן זה טבעי ובריא שזוג ישאל את עצמו "למה זה אנחנו" ?  אך היותר חשוב הוא,  שיעשו כמעשה רבקה שבהמשך הפסוק : "ותאמר אם כן למה זה אנוכי ותלך לדרוש ..."

כל אחד ואחת ידרוש כפי ראות עיניו: אנשי מקצוע, הורים, חברים , רבנים וכדומה אך חשוב ביותר לא להישאר עם ה"קשיים" לבד בבטן.

לפני שפונים החוצה למישהו, חובה ששני בני הזוג ידברו ביניהם על הרגשותיהם, מאווייהם ושאיפתם מהזוגיות. ברוב הפעמים בכוחם של הזוג לתת את התשובות הכי טובות לשאלתם "למה זה אנוכי ?" ומתוך תשובותיהם האישיות גם הזוגיות תתעצם ותשתדרג.

הדרישה וההתייעצות עם אנשים המכירים את הזוג ו/או אנשי מקצוע הינם צעד חשוב ללמידה ושיפור חיי הזוגיות. כולנו לומדים כל היום כל הזמן בתחומים רבים ומגוונים , ומומלץ גם ללמוד ולדרוש בתחום חיי הזוגיות והמשפחה.


הכותב הינו בעל קליניקת "מיזוג" זוגיות . התעצמות . העצמה .

לתגובות והזמנת הרצאות  : 054-7002069 / meezoog1@gmail.com