הדרן

לפני כמה בלוגים עסקנו באקורד הסיום, שבו בחרנו לסיים את השנה, אך כמו בכל קונצרט טוב יש לנו גם 'הדרן', שהוא הזדמנות נוספת להשמיע קטע נוסף (בעיקר אם הייתה הופעה טובה). 

משמעות השורש ה'ד'ר' בארמית הוא לחזור, ומכאן המושג 'הדרן' בקונצרטים, וכן נוסח ה'הדרן' בסיום מסכת, שבו מתחייבים הלומדים לחזור על המסכת באומרם: "הדרן עלך מסכת..". הושענא רבה ושמיני עצרת, הם סוג של 'הדרן' לחג הסוכות. הם הזדמנות נוספת לעוד תיקון קטן, לעוד ניגון שנוכל לקחת איתנו לשנה החדשה או עדיין לתקן את הטעון תיקון מן השנה שעברה, שהרי יום הושענא רבה הוא גם יום החיתום.  

גם הקב"ה רוצה, כביכול, 'הדרן', והוא מבקש להישאר איתנו ליום נוסף כדי לחגוג עִמנו בשמיני עצרת, כפי שאומר רש"י (במדבר כ"ט, לו): "כבנים הנפטרים מאביהם, והוא אומר להם: קשה עלי פרידתכם, עכבו עוד יום אחד".

 
לָמָּה? 

למה צריך 'הדרן'? למה אי אפשר לסיים וזהו? מה ה'הדרן' נותן? למה לתת עוד הזדמנות? למה יש צורך בעוד ניגון אחד אחרון? 

כדי לתת תשובה לשאלה הזו חשבו על עצמכם בסוף הופעה, כשאתם נשארים עם 'טעם של עוד', או על הילד שלכם שמתחנן לפני שעוזבים את גן המשחקים: "עוד פעם אחת - ודי". יש משהו ב'הדרן' הזה, יש משהו מרגיע ומנחם בהבנה שיש לנו עוד הזדמנות - עוד הזדמנות ליהנות מקטע מוזיקלי, הזדמנות ל'עוד פעם אחת ודי!'. ה'הדרן' מרכך קצת את הסיום שהיה יכול מתבצע ללא 'הדרן', ומבלי לתת הזדמנות נוספת לסיים. 

אך למרות ההבנה הזו, שואל הרב חיים סבתו (בספרו אני לדודי עמ' 213): "ויש לשאול: והרי אחר שיתעכבו עוד מעט, ואחר שיעשו סעודה קטנה, שוב יוצרכו לילך, ואם כן מה הועילה העצה? אלא שכאן גילה הקב"ה את אהבתו לעמו, ובמקום שיש אהבה אין פרידה כלל. ילכו ישראל למקומותם לאחר העבודה הגדולה הזו, ובלבבם האהבה הגדולה שגילה להם מלכם בסעודה קטנה שעשו הוא והם. אהבה זו אינה בטלה לעולם". אם כן, אומר הרב סבתו, המשמעות של ה'הדרן', של היום הנוסף שאנו שוהים במחיצתו של הקב"ה, היא להביע את האהבה הגדולה, את הקשר ואת היחס המיוחד ביננו לבין הקב"ה, ובין הקב"ה אלינו. לאחר שמיני עצרת אנו נשארים עם התחושה שאנחנו מיוחדים ואהובים. איזו תחושה טובה! והתחושה הזו, והאהבה הזו נשארות עמוק בלב ואינה בטלות לעולם.


הדרן זוגי 

גם בזוגיות כדאי לנו לפעמים לתת עוד הזדמנות אחת אחרונה, ולסיים את השנה עם טעם מתוק. היכולת לתת עוד הזדמנות, היכולת לעשות לפנים משורת הדין, התחושה והרצון ל'עוד קצת' בעיקר כשהוא מגיע משני הצדדים, מביעים קשר עמוק של אכפתיות ואהבה - אהבה שאינה בטלה לעולם. רגע אחרי סופם של חגי תשרי רוצה להציע 'הדרן זוגי'. חשבו על נקודה זוגית שהייתם רוצים לתקן ולקבל על עצמכם לקראת השנה הבאה; חשבו על נקודה שעוד לא ביקשתם עליה סליחה; דברו עם בן/בת הזוג ותנו לעצמכם עוד הזדמנות. זו דרך מצוינת להביע את אהבתכם זה לזו. אהבה שבעז"ה תתקיים לעולם, כפי שאנו מתפללים ומייחלים במוסף ראש חודש: "אַהֲבַת עוֹלָם תָּבִיא לָהֶם"

. . . .

הכותבת: אורית לם
יועצת זוגית
יועצת מינית
ומדריכת כלות
פלאפון: 054-4926371
מייל: orit.lamm@gmail.com