שיחה

שיחה

שילה כץ - מנהל היחידה ללימודי חוץ, גבעת ושינגטון, ויועץ נישואין וזוגיות

בפרשת השבוע פרשת וישב מסופר על אחי יוסף, "וְלֹא יָכְלוּ דַּבְּרוֹ לְשָׁלֹם (בראשית ל"ז, ד')." אפילו לדבר שיחה של אחווה לא יכלו!

נאמר במשלי, "דְּאָגָה בְלֶב אִישׁ יַשְׁחֶנָּה... (משלי י"ב, כ"ה)." פירוש מוכר לפסוק הוא שכאשר לאדם מועקה על הלב, כדאי לו לשוחח עם מישהו ובכך להוריד אותה מעליו, או לפחות לשתף אחרים בעול.

פירוש זה מתאים יותר למילה "ישיחנה" מלשון "שיח"; אך המילה בפסוק הינה "יַשְׁחֶנָּה," מלשון "שחה." כלומר, אם יש דאגה בלב איש, יַשְׁחֶנָּה – ישפיל אותה וימעיט מערכה.

כמה חכמת חיים יש בשני הפירושים גם יחד!

השיחה והענווה – שניהם הינם עיקר ותורף החיבור בין אנשים בכלל, ובין בני זוג בפרט.

אפשרות החיבור האמיתי בין אדם לחבירו אינו יכול שלא לכלול את שני המרכיבים הטריוויאליים ופשוטים כל כך הללו, מצד אחד, ומאידך, העמוקים ומורכבים כל כך.

השיח - המילים, האינטונציה, ההיגוי, הטון, הרצף, ואפילו ההפסקות בין דיבור אחד למשנהו, כל אלו קובעים לאן השיח מתקדם; האם השיח הוא שיח אוהב, מתעניין, מתחשב, ומכיל, או האם זהו דיבור 'מברקי,' עובדתי, קר, ומנוכר.

יכולת הדיבור הינו מאפיין ייחודי לבני האדם. נבראנו אנשים בעלי יכולת דיבור (כפירוש אונקלוס לפסוק בבריאת האדם, "וַיְהִי הָאָדָם לְנֶפֶשׁ חַיָּה (בראשית ב', ז')," שאדם קבל "רוח ממללא").

לעומת הדיבור, מידת הענווה אינה תמיד מובנית ('בילד-אין') בתכונות האדם. האדם צריך לעמול כדי להיות עניו. תפקידה של הענווה הוא בין השאר להפוך את השיח הזוגי או המשפחתי לשיח מקרב, מאחד ומגבש.

יכולת האדם לבוא ולשוחח במלוא הרצינות עם בנו הפעוט או הבוגר מתוך מבט אוהב, יכול לנבוע רק מתחושת ענווה והשפלת האגו האישי. הרי קיים פער של (לפחות) דור אחד ביניהם, עם יתרון עצום של חכמת וניסיון חיים להורה. לעיתים קיימת גם תחושה שתהום פעורה בין הדורות - פער הכולל הבדלי גישה, תרבות, לבוש, התנהגות, בילוי, שפה, מראה ועוד. אלה הבדלים כה חדים שרק בענווה אמיתית של שני הצדדים ניתן להתגבר עליהם ולשוחח מלב אל לב באהבה מתוך כבוד הדדי.

גם בין בני זוג, יש כל כך הרבה הבדלים היכולים ליצור מסך שווא של תהום פעורה ביניהם - הבדלים של חינוך מהבית, מסורות, מנהגים, דעות, תרבויות, והתנהגויות. רק על ידי ענווה המלווה בשיח כנה ופתוח, בשיח אוהב ומכבד, ניתן לגשר ולהביא לחיבור עמוק ואמיתי יותר.

"דְּאָגָה בְלֶב אִישׁ יַשְׁחֶנָּה" - בעיקר עם בן / בת הזוג מתוך ענווה ואהבה.

 

הכותב הינו בעל קליניקת "מיזוג" – זוגיות. העצמה. התחדשות.
מעביר הרצאות וסדנאות, לזוגות, רווקים ורווקות.
לתגובות: 054-7002069 / meezoog1@gmail.com