זוגיות ממשלתית

זוגיות ממשלתית

שילה כץ - מנהל היחידה ללימודי חוץ, גבעת ושינגטון, ויועץ נישואין וזוגיות

אנו נמצאים כעת לאחר 28 ימי המנדט שכל אחד מנציגי המפלגות הגדולות קיבל מהנשיא ולא הצליח להרכיב ממשלת אחדות, והשבוע (עד 19.11.2019) גם יסתיימו 21 ימים נוספים שהחוק מאפשר למי מחברי הכנסת להשיג 61 חתימות; ובכל זאת לא הצליחו להרכיב ממשלה. ונשאלת השאלה מדוע לא הצליחו עד כה רוה"מ מר בנימין נתניהו, ראש הליכוד, והרמטכ"ל לשעבר וראש כחול לבן, מר בני גנץ, להגיע להסכמות ולהתאחד לכדי הקמת ממשלת אחדות לאומית? הרי אנו כבר לאחר הבחירות השניות ברציפות השנה, וכאמור אנו גם לאחר 28 יום של ניסיונות מצד בנימין נתניהו להרכיב ממשלה, לאחר 28 יום של ניסיונות מצד בני גנץ להרכיב ממשלה, ולאחר 21 ימים נוספים - ועדיין לא מצאו את הנוסחה הגואלת?

מהו הסוד לאחדות ממשלתית?

אפנה לחיי הזוגיות ומשם אנסה ללמוד על הפוליטיקה הישראלית.

ישנם שלושה ערכים יסודיים בסיסיים שחייבים להיות בבסיס הקשר על מנת שכל זוג יצליח לחיות יחדיו חיי זוגיות יציבים: 

  • כנות / אמת
  • שיתוף
  • הערכה

(לא כתבתי "אהבה," כיוון שאינני מצפה שהליכוד וכחול לבן יאהבו האחת את השנייה.)

כנות/אמת – "אֱמֶת מֵאֶרֶץ תִּצְמָח (תהילים פ"ה, י"ב)." בסיס כל קשר זוגי, ובעצם כל קשר כלשהוא, הינו אמת – אמינות בין שני בני הזוג. על מנת לקיים, ואחר כך לשמור על, זוגיות חייב כל אחד מבני הזוג לשמור אמונים מוחלטים לבן הזוג השני. ללא כנות מוחלטת ואמת שאיננה ניתנת לערעור, חיי הזוג יהיו כל הזמן בפחד של חוסר אמון ואי ודאות. כך אי אפשר לייצר זוגיות.

שיתוף – חיי היומיום של כל אדם מתנהלים לאורך אינספור אינטראקציות ואירועים: בעבודה, עם חברים, וגם סתם אירועים אקראיים. היכולת של כל אחד מבני הזוג לחיות את עולמו של האחר תיתכן רק בתנאי שיש שיתוף מלא בקורות אותך במהלך היום. ידיעה גורמת לקרבה, שיתוף גורם לחיבור.

הערכה – אם אין הערכה הדדית אמיתית של דעתו, התנהגותו, ערכיו, עברו של בן הזוג, לא תיתכן זוגיות מוצלחת ויציבה. רק אם יש כבוד והערכה כלפי האדם שאיתך אפשר לייצר זוגיות בריאה ויציבה.

שלושת הערכים הללו אינם אופציה כי אם חובה בסיסית שעליהם ניתן וצריך להוסיף ערכים נוספים!

גם ב'זוגיות ממשלתית' יש צורך ששלושת הערכים הללו יהיו תנאי בסיס לכינון ממשלת אחדות.

לצערינו, אפילו ערך אחד מהשלושה לא מתקיים בצורה אמיתית בין שתי המפלגות הגדולות, וממילא הגענו למצב שבו (כנראה) בלתי אפשרי להקים ולהרכיב ממשלת אחדות... ואם כך הולכים לבחירות שלישיות.

המאמר נכתב כמה ימים לפני תום 21 הימים שמאפשר החוק לאחד מחברי הכסת להשיג 61 חתימות.


הכותב הינו בעל קליניקת "מיזוג" – זוגיות. העצמה. התחדשות.
מעביר הרצאות וסדנאות, לזוגות, רווקים ורווקות.
לתגובות: 054-7002069 / meezoog1@gmail.com