שומר נגיעה


שומר נגיעה

שילה כץ , מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ נישואין וזוגיות.

לפני 19 שנה כשיצאנו משפחתי ואני לשליחות בארה"ב, פנה אליי באחד הימים הראשונים שלי כמורה בבית ספר יהודי , ילד מכיתה ז'  ושאל :  "ARE YOU SHOMER NEGIAA"?  ( האם אתה "שוימר נגיעה" ?  במילעיל)

זו הייתה הפעם הראשונה שבה נחשפתי למושג "שומר נגיעה".

הבנתי מיד למה התכוון, ומאז, בהרגשה שלי הביטוי "שומר נגיעה" קיבל מעמד מיוחד בשיח הדתי.

 חשוב לי לציין בתחילת דבריי כי אינני פוסק הלכה אלא יועץ נישואין וזוגיות.

לנגיעה תפקיד חשוב ביותר ביחסים בין אנשים בכלל ובזוגיות בפרט. המגע מהווה את אחד הביטויים החזקים והעוצמתיים ביותר לרגש האהבה. המגע מקרב, המגע מנחם, המגע מעצים ובקיצור - המגע מחבר בין אנשים.

בכוחה של הנגיעה לסלוח, לפרק מוקשים, לתת מענה לקשיים, לפשט בעיות ולהוריד מתחים . למגע יש גם כוח עצום - חינוכי וטיפולי . אך יחד עם הכוחות והסגולות המיוחדות שיש למגע, גם סכנה גדולה יש בה .

המגע מסיר את המחיצה מפני המרחב הפרטי של האדם. המגע מאפשר לאחר לחדור אל תוך הפרטיות והאינטימיות של האדם , בכוחו של המגע לפרוץ את הגבולות.

חכמים אמרו בחכמה רבה: "...ועשו סייג לתורה" ( אבות פרק א', משנה א' ). המגע פורץ את הגבולות ומשם קצרה הדרך למדרון חלקלק.

כל כך חשוב לשמור על קדושת הפרטיות שלנו כזוג (נשוי), לדאוג למרחב הפרטי והאינטימי שלנו ללא כל כניסה של מישהו או מישהי אחר/ת. זוגיות בריאה נבנית על בסיס של מחוייבות מלאה ואבסולוטית של שני בני הזוג האחד לשנייה ללא אפשרות של סטייה כמלא נימה.

לכל מגע יש השפעה ! 

ההימנעות מנגיעות בבני המין השני ואפילו ו/או בעיקר (כל אחד יבחר את המתאים לו/ לה) כלפי אלה שהם חברים קרובים, אינה באה ממקום של ריחוק אלא דווקא ממקום של חברות אמיתית השומרת על חברות זו מפני זילות והתרופפות.   

הידיעה הברורה שיש לנו  אני ובן/בת זוגי מרחב בטוח, מוגן אשר אין לאיש/ה כניסה לשם מלבד שנינו, הופך את הקשר בינינו לחזק ועמיד יותר בעיני עצמינו , ולאמיתי וראוי יותר בעיני אחרים.

הכבוד והחשיבות הרבה שאנו רוחשים למגע,  מקדש את ערכו והופך אותו לאפשרי ורצוי רק בין בני זוג.


הכותב הינו בעלים של קליניקת "מיזוג" - זוגיות . התחדשות . העצמה .

מעברי הרצאות וסדנאות בנושאי זוגיות .

לתגובות  : 054-7002069 / meezoog1@gmail.com