שוויון


שוויון

שילה כץ , מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון , יועץ נישואין וזוגיות 

השיח העולמי העכשיווי סובב היום סביב ערך השיוויון למינהו : שיוון זכויות בין האזרחים , שיוויון הזדמנויות בעבודה , שיוויון בין המינים.

אך מהו אותו שיוויון אליו כולם נושאים את עיניהם  ?

החוק הישראלי קובע כי הזכות לשוויון היא מזכויות האדם החשובות ביותר והוכרה כזכות יסוד בישראל כבר במגילת העצמאות, שבה נקבע כי המדינה "תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה, בלי הבדל דת גזע ומין".

שיוויון זכויות חברתי , שיוויון מדיני , שיוויון תעסוקתי וכו' הכל נכון וחקוק שחור על גבי לבן , ואף על פי כן, המדינה עצמה חוקקה גם את "חוק השבות" אשר נותן זכויות יתר למי ש (סבא שלו/ה ) יהודי . כלומר, גם המדינה מבינה שיש מקרים בהם השיוויון אינו מוחלט , ואדרבה המדינה בכוונת מכוון שינתה כנגד השיויון  ונתנה לאנשים מסויימים יתרון חוקתי בשל ערך אחר החשוב מהשיוויון.

לאחרונה,  צה"ל כחלק מתפיסת העולם השיוויונית הרווחת , ערך פיילוט בו ניסה לשלב את הנשים ביחידות הלוחמות בחיל השיריון. היה פיילוט מתוקשר מאוד עם תרועות ניצחון של הפמיניזם הרדיקלי , כשבסופו החליט הרמטכ"ל שלא לשלב את הנשים במערך הלוחם בתוך הטנקים. אין צורך לומר כי ההחלטה הנ"ל זכתה לכותרות הרבה פחות מאירות ומתוקשרות.

אני מאמין בכל ליבי בשיויון בין המינים ויחד עם זאת אני מאמין בכל ליבי כי גברים ונשים אינם אותו דבר. 

בהסבר לחיוב הדלקת נרות  חנוכה ע"י נשים אומרת הגמרא במסכת שבת דף כג' ע"א: "אשה ודאי מדליקה דא"ר יהושע בן לוי נשים חייבות בנר חנוכה שאף הן היו באותו הנס" .

החובה של הנשים הינה אימננטית. הנשים היו והינם באותו הנס של הצלת ישראל מאז ומעולם. רק לפני כשבוע הלכה לעולמה גאולה כהן ז"ל אשר הייתה לוחמת אמיצה באצ"ל ואח"כ בלח"י נאבקה בשלטון הבריטי , נפצעה ונכלאה וכעבור כשנה אף ברחה מהכלא תוך סיכון חיים. גאולה המשיכה כל חייה להילחם והקריבה לא פחות משום גבר אחר.

גברים ונשים שווים אך אינם אותו הדבר. לכל מגדר יש את הכוחות , היכולות , החוזקות והחולשות שלו ( ... כן , אני יודע שאני מכליל). אסור בשם השיוויון לטשטש את המיוחדות שבכל מגדר , אסור להפוך אחדות לאחידות . אסור לחייב נשים בשם ערך השיויון להרוס את גופן ואת נפשן ובלבד להשתוות ברמה החיילות לגברים.

יש לנשים עוד המון יחידות לוחמות או תומכות לחימה שהן יכולות לתרום לא פחות ואף הרבה יותר מהגבר הממוצע. אין צורך ואסור לכפות התנהגות מסויימת על מי שאינו/ה מסוגל/ת בשם ערך השיוויון והפתיחות .

גם בני זוג הינם שווים אך אינם אותו דבר. אסור לאישה לחשוב שבעלה יהיה בדיוק כמוה ואסור לגבר לחשוב שאשתו תהיה בדיוק כמוהו.

כל אחד ואחת הינם אישיות מיוחד אינדיבידואלית עם כישרונות, יכולות, רגשות וכוחות אחרים . שני בני הזוג שותפים ואחראים בניהול הבית באותה המידה, שניהם נושאים בעול החינוך באותה המידה , שניהם בעלי הבית . כל אחד תורם את כל כוחו ומרצו להצלחת עצמם ומשפחתם.

"שניהם באותו הנס" של הקמת משפחה ניהולה והאחריות לה, לא בגלל ערך השיוויון אלא בגלל ערך הטבעיות והשכל הישר.


בכותב הינו בעל קליניקה "מיזוג" זוגיות . העצמה . התחדשות

לתגובות והזמנת הרצאות  : 054-7002069 / meezoog1@gmail.com