מניעה


מניעה

שילה כץ - מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, ויועץ נישואין

הגיליון החגיגי של עלון השבת גילוי דעת "בדרך לחופה", עוסק ברובו בהכנות לקראת החתונה, משלב ההיכרות ועד לעמידה מתחת לחופה ונוגע גם בחיים שאחרי החופה.

אינני רוצה להשבית שמחות, אך כשם שחשוב לבנות את הקשר בצורה הדרגתית, בריאה ותקינה, חשוב לא פחות לשים לב לסימני אזהרה ואותות של " STOP " במהלך בניית הקשר, על מנת לדעת א- להתמודד עם הסימנים הללו בעודם ניתנים לפתרון,

ב- במקרים קיצוניים - להפנים ולדעת שפירוק קשר לא בריא בעודו מתהווה הוא הדבר הנכון והראוי לעשות ובכך למנוע בהמשך כאב לחיים.

במהלך בניית קשר רצוי ששני בני הזוג יהיו עם ברק בעיניים, ירגישו הרגשה הולכת וגוברת של רצון לשדרוג והעצמת הקשר, רצון לחוות ולשתף האחד את השני, רצון להיכרות עמוקה יותר, רצון פשוט של להיות ביחד.

לעיתים לא כל הדברים שציינתי קורים בפועל וגם זה מצב נורמלי ותקין.

אך יש מצבים המצריכים תשומת לב עם יד על הדופק של שני השותפים לקשר, של ההורים של שני השותפים בקשר וגם של החברים הקרובים של שני השותפים בקשר.

ניתן לתמצת מצבים אלו במילה מניעה  :

אם אחד מבני הזוג נמנע מהרצון לשיחה כנה / פתוחה,

אם אחד מבני הזוג נמנע מלהיפגש ,

אם אחד מבני הזוג נמנע מהרצון לחוות חוויות משותפות ,

אם אחד מבני הזוג נמנע מלהסתכל לשני/ה בעיניים כשהם מדברים,

אם אחד מבני הזוג נמנע מהרצון לזמן משותף ביחד,

אם אחד מבני הזוג נמנע מלשתף את בן הזוג השני בצורה עקבית,

אם אחד מבני הזוג (לאחר הנישואין) נמנע ממגע ו/או קשר אינטימי,

אם אחד מבני הזוג נמנע מהרצון הפשוט של להיות ביחד .

כל אלה הינם סימנים מחשידים שיש לשים אליהם לב  ולפעול להתמודד איתם , בתחילה בין בני הזוג, ואם הדבר לא מסתייע כדאי  לפנות להורים, לחברים ו/או לאיש מקצוע.

ההתלהבות הבריאה שיש לשני בני הזוג בקשר זוגי יכול לעיתים להאפיל ולסנוור ולגרום לכל אחד ואחת ל"המציא תירוצים" שונים ומשונים מדוע הכל טוב והכל בסדר. חשוב מאוד להיות עירניים להתפתחות הקשר אצל שני הזוג, ולאי הימצאותו של חוסר רצון כללי (= מניעה) אצל בן /בת הזוג.

 

הכותב הינו בעל קליניקת "מיזוג" - זוגיות . התעצמות . התחדשות.

ומעביר הרצאות בנושא ייעוץ נישואין וזוגיות.

לתגובות  : 0547002069  /  meezoog1@gmail.com