לשבור שגרה זוגית


לשבור שגרה זוגית

שילה כץ , מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון , יועץ נישואין וזוגיות 

אריסטו אמר פעם:

 "אנחנו מה שאנחנו מורגלים לעשות ".

המשפט הינו נכון, אך הוא לא חייב להיות נכון לכולם.

השגרה וההרגל מקשים על שימור ההתלהבות של ההתחלה בכל נושא ולצערינו וגם בזוגיות. ובכל זאת, לכל אדם ולכל זוג יש את הפעולות, האינטראקציות, הסיטואציות או המעשים שמלהיבים אותו/ אותה/ אותם , שגורמים לו/ לה/ להם להרגיש טוב עם עצמו/ עצמה/ עצמם, שמטעינים אותו/ אותה/ אותם בכוחות ובאנרגיה.

זוג אחד יכול להרגיש דחף של אנרגיה לאחר שהכין ואכל יחד ארוחת בוקר טובה, זוג שני לאחר שניהל שיחה מעניינת, שלישי לאחר שיצאו לדייט מלהיב ורביעי לאחר שסתם יצאו להליכה משותפת לאור הירח.

החוכמה היא למצוא את המקומות והמעשים הללו - בהם שניכם מרגישים שאתם בשיאכם, לאו דווקא בשיא ההצלחה כמו בשיא ההנאה ובשיא האנרגיות, והחוכמה היותר גדולה היא למקסם את העשייה שלכם יחד בהם . כלומר, גם למקסם את הסיטואציות בהם אתם מרגישים הנאה וזוגיות במיטבה, ובמקביל למקסם את השימוש בכוחות שאתם מקבלים בעקבות העשייה הזו.

לדוגמה, אם כזוג אתם יודעים שיציאה להצגה טובה תיצור הנאה רבתי והסיפוק שלכם יהיה בשיאו - חשוב שתחפשו הזדמנויות לצאת להצגה טובה. הסיכוי שתיתקלו בבעיות ובמניעות תוך כדי היציאה המהנה הזו, הוא נמוך יותר.
בנוסף, לאחר שתחזרו מההצגה, חשוב שתנסו להשתמש ברמת האנרגיות הגבוהות בהן אתם טעונים להמשך היום או השבוע.

אך מיד עולה השאלה: איך מזהים את אותן הפעולות ?

יש אנשים/ זוגות המזהים בקלות מה הם הרגעים או הפעולות שנותנים להם את זריקת האנרגיה והמוטיבציה. לאלו שלא, מומלץ לערוך מעקב טכני, אפשר אפילו בטבלת אקסל ובמשך כמה ימים לכתוב רשימה מפורטת של כל המשימות שביצעתם יחדיו.

אין אדם בזוגיות שלא ימצא שום סיטואציה שנותנת לו אנרגיות.

דייט, יציאה עם חברים, ארוחה שקטה ונעימה בבית, חוג משותף, הליכה לילית , טיול בשקיעה, מסעדה טובה, הפתעה נעימה לבן/ בת הזוג, אירוח משפחה /חברים וכו'.

מומלץ לעשות את הרשימה בפירוט רב ככל האפשר, כי אפשר שמספר הדברים שזוג עושה יחדיו אינו מועט וכדי לא לפספס שום פעולה כדאי לרשום הכל. לאחר שמיפיתם באופן מפורט את ה"עשייה המשותפת", תנו לכל עשייה ציון בזמן אמת של רמת הסיפוק, ההנאה והחיות שהרגשתם בזמן הפעילות.

לאחר כמה ימים כאלה, הביטו על הרשימה ונסו לזהות מגמות: האם יש מצבים שבאופן קבוע מעוררים בכם יותר סיפוק ואנרגיה ? האם יש מצבים שתרצו לחזור אליהם ? שאתם זוכרים לטובה ? שעוררו אתכם פיזית או מנטלית ? אלו המצבים שעליכם לחתור אליהם באופן אקטיבי ולנצל את האנרגיות שהם מייצרים.

אין אדם בזוגיות שלא ימצא שום סיטואציה כזו. מי שרגיל לראות ולחוות את השגרה הזוגית שלו כמשעממת, קשה או מתסכלת, יתקשה אולי בתחילה לזהות סיטואציות מהן הוא שואב סיפוק. אבל כידוע, כל יום הוא יום חדש ושונה.

היכולת להוציא מתוך השגרה הזוגית את העשיות המשותפות שמעוררות בנו תחושות שונות ומהנות, זו בהחלט יכולת שניתן ומומלץ לעבוד עליה על מנת לשפר את תחושת המסוגלות, הסיפוק וכפועל יוצא - גם את ההנאה וההצלחה בזוגיות.

הכותב הינו בעל קליניקת "מיזוג" זוגיות . ההעצמה . זוגיות .

לסדנאות והרצאות בתחום הזוגיות  : 054-7002069 / meezoog1@gmail.com