לעבדה ולשמרה

לעבדה ולשמרה

שילה כץ - מנהל היחידה ללימודי חוץ, גבעת ושינגטון, ויועץ נישואין וזוגיות

בסיום השנה במקומות עבודה שעובדים עם נהלים ברורים ומתוקנים, מתקיימת תמיד ישיבת סיכום שבה דנים אודות דברים לשיפור ודברים לשימור.

עוברים על פעולות השנה שעברה, פרויקטים, יוזמות, שיתופי פעולה, תוכניות, ותקציבים ומנתחים לעומק את ההצלחות ואת חוסר ההצלחות.

סיכום שנה שכזה מלמד המון, וניתן להפיק ממנו לקחים רבי משמעות לגבי המשך תוכנית העבודה והעשייה במקום העבודה.

בפרשת בראשית קראנו את אחד הציווים הראשונים שהקב"ה מצווה את האדם, "וַיִּקַּח יְ-הוָה אֱ-לֹהִים אֶת הָאָדָם וַיַּנִּחֵהוּ בְגַן עֵדֶן לְעָבְדָהּ וּלְשָׁמְרָהּ (בראשית ב', ט"ו)."

לעבדה: לתחזק, לגדל, להפריח, לשתול, להשקות - פעילות אקטיבית.

לשמרה: השגחה, לא לשנות, לא לקלקל, לדאוג שימשיך להתקיים - פעילות שבעיקרה פאסיביוּת.

תפקידו של האדם בכל מקום ובכל עשייה, ואפילו במקום כמו גן עדן, להיות כל הזמן בחשיבה בשני כוחות שונים, אך לא מנוגדים. כיצד מצד אחד אני משמר את הטוב, משגיח עליו, לא מקלקל אותו, ודואג שימשיך, וכיצד מצד שני אני משפר, מפתח, מעצים ומשדרג אותו.

גם בזוגיות חייבים שני בני הזוג להיות בחשיבה מתמדת של "לעבדה ולשמרה" - שימור ושיפור.

החיים המשותפים יקרים מידי מכדי שיעברו בהיסח הדעת, שיעברו ללא התבוננות ופעילות מכוונת של שני בני הזוג לטובת הזוגיות.

חובה על בני הזוג לעצור מעת לעת להתבונן ולשוחח ביניהם אודות החיים הזוגיים שלהם. מידי פעם לעשות מעין סיכומי ביניים של שימור ושיפור.

לבחון ולבדוק: מה עושה לנו טוב? היכן ומהן נקודות החוזקה של הזוגיות שלנו? מה בזוגיות גורם לשנינו להרגיש את העוצמות הכי גדולות?

ולעומת כן לבחון ולבדוק: מה מרגיש לנו קצת חלש בקשר בינינו? מתי אנו פחות בתקשורת ומדוע? למה לפעמים לא כל כך טוב לנו יחד?

את נקודות החוזקה צריך להגביר ולהעצים, וכן להגדיל את תכיפותן. את נקודות החולשה צריך לבחון בצורה אוהבת ומכילה, ותוך שיח מכבד ופתוח מה ניתן לעשות על מנת לתקן או לשנות, ואף אלו דברים יש להימנע מהם.

אם בני השוג יהיו בתודעת זוגיות של "לעבדה ולשמרה" אזי, ודאי נזכה לנאמר על הבריאה כולה "וַיַּרְא אֱלֹהִים אֶת כָּל אֲשֶׁר עָשָׂה וְהִנֵּה טוֹב מְאֹד (בראשית א', ל"א)."


הכותב הינו בעל קליניקת "מיזוג" – זוגיות. העצמה. התחדשות.
מעביר הרצאות וסדנאות, לזוגות, רווקים ורווקות.
לתגובות: 054-7002069 / meezoog1@gmail.com