זוגיות בקהילה


זוגיות בקהילה

שילה כץ , מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגיות ונישואין

זוגיות וקהילה הם שני עניינים שמצד אחד סותרים האחד את השני ומצד שני משלימים האחד את השני .

הצד הסותר  : בשונה מקהילתיות , זוגיות במהותה זו קבוצה סגורה של שני אנשים בלבד. מועדון אקסקלוסיבי שבו חברים רק שני בני הזוג, ואין כניסה לאף אחד אחר מלבדם. האינטימיות , הקשר האישי, הפרטי והמיוחד הוא רק לבני הזוג והוא מה ששומר עליהם כזוג. כל כניסה של מישהו/ מישהי אחר/ת למתחם האישי של הזוג יפרק את הזוגיות כפשוטו.

הצד המשלים : זוגיות זו גם קהילה קטנה. האדם היחיד מתמזג עם אחר/ת ובונה ישות חדשה/ קהילה חדשה שבה שותפים יותר מ-הוא עצמו. האינטראקציה עם אדם אחר, התקשורת  וההתקשרות עם אדם אחר, החיים לצד אדם אחר כל אלה הינם סממנים של קהילה. "הנישואין אינם רק שותפות אלא קהילה קיומית...  לוּ נזקק אדם הראשון לשותף רק מטעמים מעשיים כדי להקל על קשייו הכלכליים, לסייע לו לפרות ולרבות או לאפשר פורקן מספק ליצריו – לא היה צריך לברוא את חוה" ( הרב סולובייצ'יק "אדם וביתו")

בקהילות מאורגנות (יישובים / קיבוצים / קהילות עירוניות ) ישנו לכאורה הדיסוננס הקבוע בין זוגיות פרטית ואישית לבין חיי החברה, הקהילתיות. דווקא בקהילות, הניגוד מתגלה ביתר שאת בשל המגורים הקרובים יחד עם המבנה החברתי הצמוד והאינטנסיבי.

ההיכרות המעמיקה בין השכנים, האינטראקציה הקבועה והקרובה של חברי הקהילה , יכולים להיות מנוף ליחסי חברות אמיתיים ומשמעותיים כמאמר הפסוק "טוב שכן קרוב מאח רחוק" ( משלי כז' 10), ויכולים ח"ו להיות קרקע פוריה ליחסי חברות וקירבה לא ראויים. דווקא המגע היומיומי יכול להביא לידי זילות וזלזול במרחב האישי של בני הזוג, להביא לידי מתן היתר לאמירות והבעות רגש שאינן ראויות.

חשוב לכל זוג לדעת ולשמור על זוגיות בריאה, נאמנת ומחוייבת , אוהבת ומעריכה ולתת לערכים אלה דגש גם בקרב החברה והקהילה העוטפת . חשוב לטפח את ה"בית הפרטי", ולהשאיר בתוך חיי החברה / הקהילה גם מתחם פרטי - זוגי אשר בו "חברים" רק בני הזוג.

הקהילה היא מקפצה לחיים מלאי עשייה, התנדבות, יצירה, התקדמות, בנייה, הורות חינוך ועוד. אך רק אם החיים בתוך הבית יהיו מלאי אהבה, כבוד, חברות, שיתוף, יחד עם שמירה על המרחב הפרטי, ניתן יהיה להפיק מהקהילה את כל הטוב שבה.


הכותב הינו בעל קליניקת "מיזוג" - זוגיות . התחדשות . העצמה .

מעביר הרצאות וסדנאות .

לתגובות  : 054-7002069 / meezoog1@gmail.com