זוגיות בקהילה

זוגיות בקהילה

שילה כץ - מנהל היחידה ללימודי חוץ, גבעת ושינגטון, ויועץ זוגיות ונישואין

זוגיות וקהילה הם שני עניינים שמצד אחד סותרים אחד את השני, ומצד שני משלימים אחד את השני.

הצד הסותר: בשונה מקהילתיות, זוגיות במהותה היא קבוצה סגורה של שני אנשים בלבד. מועדון אקסקלוסיבי שבו חברים רק שני בני הזוג, ואין כניסה לאף אחד אחר מלבדם. האינטימיות, הקשר האישי, הפרטי והמיוחד הוא רק לבני הזוג, והוא מה ששומר עליהם כזוג. כל כניסה של מישהו/מישהי אחר/ת למתחם האישי של הזוג תפרק את הזוגיות, כפשוטו.

הצד המשלים: זוגיות היא גם קהילה קטנה. האדם היחיד מתמזג עם אחר/ת ובונה ישות חדשה/קהילה חדשה שבה שותפים יותר מהאדם עצמו. האינטראקציה עם אדם אחר, התקשורת וההתקשרות עם אדם אחר, החיים לצד האחר – כל אלה הינם סממנים של קהילה. "הנישואין אינם רק שותפות אלא קהילה קיומית... לוּ נזקק אדם הראשון לשותף רק מטעמים מעשיים כדי להקל על קשייו הכלכליים, לסייע לו לפרות ולרבות או לאפשר פורקן מספק ליצריו – לא היה צריך לברוא את חוה ("אדם וביתו", הרב יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק)."

בקהילות מאורגנות (ישובים/קיבוצים/קהילות עירוניות) ישנו, לכאורה, הדיסוננס הקבוע בין זוגיות פרטית ואישית לבין חיי החברה, הקהילתיות. דווקא בקהילות, הניגוד מתגלה ביתר שאת בשל המגורים הקרובים וכן המבנה החברתי הצמוד והאינטנסיבי.

ההיכרות המעמיקה בין השכנים והאינטראקציה הקבועה והקרובה של חברי הקהילה, יכולים להיות מנוף ליחסי חברות אמיתיים ומשמעותיים כמאמר הפסוק "טוב שכן קרוב מאח רחוק (משלי כ"ז, י')," וכן יכולים חס וחלילה להיות קרקע פוריה ליחסי חברות וקירבה לא ראויים. דווקא המגע היומיומי יכול להביא לידי זילות וזלזול במרחב האישי של בני הזוג, להביא לידי מתן היתר לאמירות והבעות רגש שאינן ראויות.

חשוב לכל זוג לדעת לשמור על זוגיות בריאה, נאמנת ומחוייבת, אוהבת ומעריכה ולתת לערכים אלה דגש גם בקרב החברה והקהילה העוטפת. חשוב לטפח את ה'בית הפרטי' פנימה, וכן גם בתוך חיי החברה/הקהילה להשאיר מתחם פרטי-זוגי אשר בו 'חברים' רק בני הזוג.

הקהילה היא מקפצה לחיים מלאי עשייה, התנדבות, יצירה, התקדמות, בנייה, הורות, חינוך ועוד. אך רק אם החיים בתוך הבית יהיו מלאי אהבה, כבוד, חברות, שיתוף, יחד עם שמירה על המרחב הפרטי, ניתן יהיה להפיק מהקהילה את כל הטוב שבה.


הכותב הינו בעל קליניקת "מיזוג" – זוגיות. העצמה. התחדשות.
מעביר הרצאות וסדנאות, לזוגות, רווקים ורווקות.
לתגובות: 054-7002069 / meezoog1@gmail.com