בן 18 לחופה ?!


בן 18 לחופה ?!

שילה כץ , מנהל היחידה ללימודי תעודה גבעת ושינגטון , יועץ נישואין וזוגיות

לכבוד טו' באב .

כיום רווחת האימרה "רווקות מאוחרת".

על מנת שכולם ידעו במה המדובר, קצת נתונים אודות אותה רווקות מאוחרת:

בשנת 1970 שיעור הרווקים בישראל בגילאי 25-29 עמד על 28% !

בשנת 2016 שיעור הרווקים בישראל בגילאי 25-29 עמד על 62% !

בשנת 1970 שיעור הרווקות בישראל בגילאי 25-29 עמד על 13% !

בשנת 2016 שיעור הרווקות בישראל בגילאי 25-29 עמד על 46% !

בנוסף :

גילם הממוצע של הנישאים לראשונה בישראל בשנת 1970 היה 25 לגברים ו-22 לנשים !

גילם הממוצע של הנישאים לראשונה בישראל בשנת 2016 היה 28 לגברים ו-25 לנשים !

התופעה של נישואין מאוחרים = רווקות מאוחרת, איננה תופעה ייחודית לעם היושב בציון . כל העולם כולל העולם הערבי מתמודד עם התופעה הנ"ל.  

כיום, יש כבר שיח של צעירים "שאינם מאמינים בתא משפחתי". אמנם השיח הנ"ל טרם חדר לשוק הישראלי בצורה משמעותית, אך ניתן כבר לשמוע ולקרוא במקומות שונים אודות ה"אידיאולוגיה" של שיח נוראי זה.

כותרת המאמר הינה מובאה מתוך מסכת אבות המביאה את תמצית תפיסת היהדות בנושא. אינני פוסק, אך אני חושב שהמשנה לא קובעת את גיל 18 כחובה מוחלטת. נדמה לי שכל המשנה הזו (אבות פרק ה' משנה כא') שדנה בחובות האדם לפי גדילתו בשנים הינה המלצה טובה ונכונה של נתינת כיוון ברור ביחס להתקדמות האדם בחייו הלימודיים והאישיים.

אינני ממליץ לאף אחד להתחתן בגיל 18!!! אך אני כן ממליץ לרצות ולהתחתן (הרבה) לפני גיל 28 !!!

אריק אריקסון פסיכולוג יהודי אמריקאי (1902 - 1994) אבי "תאוריית השלבים" בפסיכולוגיה ההתפתחותית כתב כי האדם עובר במהלך חייו 8 שלבים מינקות ועד שיבה.

השלב ה-6 נקרא "שלב הבגרות המוקדמת" (גיל 18- 35) . אריקסון כותב כי בשלב זה יש עימות בין אינטימיות לבין בדידות. בשלב זה, האדם מנתק את קשריו התלותיים במערכות שעליהם נשען בשלבים היותר מוקדמים של חייו, ועתה הוא עומד "בזכות עצמו" הן בפן היצרני (עבודה) והן בפן האינטימי (זוגי).

האינטימיות = זוגיות לדברי אריקסון מחייבת להביא עמה בגרות המתבטאת בערכים שונים כגון : אכפתיות, מחוייבות , קירבה, חום וביטחון . ככל שהאדם מתקדם בשלב הזה ללא הפן הזוגי, רגש הבדידות גובר .

לרגש הבדידות הגובר מחירים שונים הן לאדם עצמו, הן למשפחתו והן לחברה כולה.

הרווקות המאוחרת מעודדת (בין השאר) שלא בכוונה את הבדידות. הרווקות המאוחרת הינה טרנד לא בריא בראש ובראשונה לרווקים עצמם, אך גם לנו כחברה (דתית) היא איננה עושה טוב.

כולנו חייבים לעמול ולעזור לכל אלה המעוניינים להתחתן ולעשות השתדלות בכדי שימצאו את "אבידתם" בגיל המתאים לפני שהרגשת הבדידות על כל תופעותיה תהפוך ותהיה דומיננטית.


הכותב הינו בעל קליניקת "מיזוג"  זוגיות . העצמה . התחדשות .

להזמנת הרצאות וסדנאות : 054-7002069 / meezoog1@gmail.com