"באשר הוא שם"


"באשר הוא שם" 

שילה כץ , מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון , יועץ נישואין וזוגיות

הגר בורחת משרה גבירתה ומגיעה למדבר ליד באר שבע. המים בחמת נגמרו והגר ובנה צמאים וסובלים. הגר מניחה את בנה מתחת לאחד השיחים ובוכה. ואז פונה אליה מלאך ה' :

 "וַיִּשְׁמַע אֱלֹהִים, אֶת-קוֹל הַנַּעַר, וַיִּקְרָא מַלְאַךְ אֱלֹהִים אֶל-הָגָר מִן-הַשָּׁמַיִם, וַיֹּאמֶר לָהּ מַה-לָּךְ הָגָר; אַל-תִּירְאִי, כִּי-שָׁמַע אֱלֹהִים אֶל-קוֹל הַנַּעַר בַּאֲשֶׁר הוּא-שָׁם " ( בראשית כא' ,17)

המילים "באשר הוא שם" יצרו במדרשי חז"ל פולמוס גדול המתואר בצורה נפלאה במדרש בראשית רבה  נג' : 

"באשר הוא שם , אמר רבי סימון: קפצו מלאכי השרת לקטרגו. 

אמרו לפניו: ריבון העולמים אדם שהוא עתיד להמית את בניך בצמא אתה מעלה לו באר? 

אמר להם: עכשיו מה הוא, צדיק או רשע? 

אמרו לו: צדיק. 

אמר להם: איני דן את האדם אלא בשעתו"

כלומר הקב"ה כביכול "כיסה" את עיניו מלראות את הצרות שהנער הצמא והמסכן הזה יגרום לעם ישראל בעתיד, ומתייחס למצבו הנוכחי בלבד, "עכשיו מה הוא צדיק או רשע ? .... איני דן את האדם אלא בשעתו" .

לעיתים גם אנו כבני זוג צריכים לדון את בן/ בת הזוג לפי "באשר הוא/ היא שם".

תכונה מאוד אנושית היא להכניס לתוך ויכוח גם דברים מהעבר שלעיתים לא קשורים כלל לנושא , אך הם יכולים לשמש כתחמושת לויכוח. מה אמרת אז ? ולמה אמרת את זה ? ומה עשית שם ? ולמה עשית את זה ? וכו'

חשוב כל כך לפעמים "לכסות" את העיניים מהעבר ו/או מהעתיד, ולנסות לפתור את האתגר בעיניים עכשוויות בלבד. להתייחס רק למקרה שלפנינו ולא לאמירות ו/או התנהגויות מהעבר או מהעתיד שנראות לנו כל כך שייכות. בידוד המקרה מאפשר הקטנה של נפחו (תמיד תוספת דוגמאות ומקרים לאתגר שלפנינו רק "מנפחים" את הבעיה והופכים אותה לגדולה יותר), ויכולת התמודדות קלה יותר איתו.

הדבר נכון גם ביחס לילדינו. תנו להם לפעמים את הזכות ל"הישפט" על מעשיהם הנוכחיים, ללא צורך ללכת עם גיבנת תמידית של התנהגויות או אמירות מהעבר.

היכולת להסתכל על הדברים המאתגרים אותנו בעיניים עכשוויות ללא תוספת העבר ו/או העתיד מאפשרת גם לנו עצמינו להיות הרבה יותר אובייקטיביים ומדוייקים ביחס אל עצמינו.

נלמד מהקב"ה ונדון (לפחות לפעמים) את בני זוגינו / ילדינו / עצמינו  בעיניים עכשוויות בבחינת "באשר הוא שם" .


הכותב הינו בעל קליניקת "מיזוג" מזוגיות . העצמה . התחדשות .

לתגובות ולהזמנת הרצאות וסדנאות  : 054-7002060 /  meezoog1@gmail.com