אל תשנה, תשתנה


אל תשנה, תשתנה

שילה כץ, מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ נישואין וזוגיות

"זה בין הצלילים, בין המילים ומעל הכוכבים

וגם נמצא קרוב אליי עמוק בלב

קורא לי אליו, לבחור בחיים

לא לשכוח, לא להסתיר

כך שלפני שהשמש תשקע

אולי אור חדש יאיר

אולי עוד נשנה

נשתנה" (יונתן רזאל)

לא מזמן הסתיימו ימי בין המצרים, שבהם חווה עם ישראל אסונות רבים במהלך ההיסטוריה. לעיתים בעת אסון עולה בי השאלה: האם היה אפשר למנוע את האסון? ובמילים אחרות: על כמה ממה שקורה לנו בידינו לשנות ולהשפיע, וכמה הוא גזרת גורל?

ללא בדיקה מעמיקה נדמה לי שחלק לא קטן מהדברים הקורים לנו כפרטים, כחברה וכעם נתונים בידינו. אנו מאמינים שהקב"ה נתן בידינו את יכולת הבחירה החופשית, ולפיכך בכוחנו להשפיע רבות על הקורות אותנו.

אסור שנחיה חיים דטרמיניסטיים, חיים שבהם ההשקפה היא שהדברים נקבעים מראש ללא יכולת שינוי או שיפור שלנו.

האדם נברא בצלם אלוקים ועליו נאמר "ותחסרהו מעט מאלוקים וכבוד והדר תעטרהו" (תהלים ח, ו). משמעות הפסוק היא שיש לאדם היכולת לשפר, לשדרג, להוסיף, לתקן, להעצים, לבנות, לייצר, להתקדם וכו'.

לאחר תיאור כל היכולות והמעלות של האדם חשוב שנדע שכדי לשפר יש צורך קודם כול להשתפר, וכדי לתקן יש צורך קודם כול להיתקן, וכדי לשנות יש צורך קודם כול להשתנות.

בחיים בכלל, ובהורות וזוגיות בפרט, כדאי שלא לנסות לשנות את האחר. מותר וצריך לחנך, וחובה לעיתים לתת מוסר, אך הביקורת חייבת לנבוע ראשית כול מאדם מחונך ומוסרי בעצמו.

אל תנסו לשנות את בני הזוג שלכם. אל תיתנו מוסר, אל תרביצו תוכחה, אל תהיו המטיפים בשער! רוצים שינוי? שנו את עצמכם, תשתנו, ובאורח פלא תראו גם בבני הזוג את שינוי שרציתם וייחלתם לו.

וכמאמר מילות השיר בפתיחת המאמר: "אולי אור חדש יאיר, אולי עוד נשנה – נשתנה".


הכותב הוא בעל קליניקת "מיזוג" - זוגיות. העצמה. התחדשות.

להזמנת הרצאות וסדנאות: 054-7002069, meezoog1@gmail.com