כפילויות

כפילויות

שילה כץ - מנהל היחידה ללימודי חוץ, גבעת ושינגטון, ויועץ נישואין וזוגיות

כולנו יודעים שכדי להדגיש דבר מה באוזני השומעים יש צורך לעיתים לחזור על הדברים פעם נוספת. גם התורה מדגישה את חשיבות העניין בתבניות של מילה החוזרת על עצמה פעמיים (בצורה מעט שונה), "פָּתֹחַ תִּפְתַּח אֶת יָדְךָ לְאָחִיךָ לַעֲנִיֶּךָ... (דברים ט"ו, י"א)," "הַעֲנֵיק תַּעֲנִיק לוֹ (לעבד העברי) מִצֹּאנְךָ וּמִגָּרְנְךָ... (דברים ט"ו, י"א)," "הַכֵּה תַכֶּה אֶת יֹשְׁבֵי הָעִיר (הנידחת)... (דברים י"ג, ט"ז)," " אַבֵּד תְּאַבְּדוּן אֶת כָּל הַמְּקֹמוֹת אֲשֶׁר עָבְדוּ שָׁם הַגּוֹיִם... (דברים י"ב, ב')," " לֹא תִגַּע בּוֹ (הר סיני) יָד, כִּי סָקוֹל יִסָּקֵל אוֹ יָרֹה יִיָּרֶה... (שמות י"ט, י"ג)," "עַשֵּׂר תְּעַשֵּׂר אֵת כָּל תְּבוּאַת זַרְעֶךָ... (דברים י"ד, כ"ב)," "וְהָיָה אִם שָׁמוֹעַ תִּשְׁמַע בְּקוֹל יְ-הוָה אֱ-לֹהֶיךָ... (דברים כ"ח, א')," ועוד.

ספר 'הכתב והקבלה' (הרב יעקב צבי מֶקְלֶנְבּוּרג) שואל על המילים "פָּתֹחַ תִּפְתַּח" (דברים ט"ו, י"א), למה הוצרך להכפיל את המילה, בעוד בפסוק הקודם נאמר "לא תקפוץ את ידך" רק פעם אחת? הוא עונה שהתורה ראתה כי קל יותר לאדם לקפוץ את היד ולסוגרה מלפתוח אותה לעני.

כלומר, התורה זיהתה כי בנקודות ועניינים מסוימים קשה לו לאדם הפרטי (או לעם ישראל כחברה) לבצע את המוטל עליו, ושהרגש הטבעי של היחיד (או של החברה) יהיה להימנע מלקיים את הציווי. על כן ראתה צורך וחשיבות לחדד ולהעצים את הציווי על ידי הכפלת המילה כדי להדגיש את חשיבותו ונחיצותו.

גם בזוגיות, שבה שני אנשים נפרדים מעולמות שונים, מבתים שונים, מחינוך שונה, מרקע שונה, מתחברים לזוג והופכים "לבשר אחד (בראשית ב', כ"ד)," לפעמים הרגש הטבעי מושך את האדם לכיוון אחר. לפעמים הרגש של כל אחד ואחת הוא עדיין לדאוג לעצמם: להרגלים, למנהגים, למסורת, לערכים, לצורת החינוך, לתובנות, למחשבות, לרצונות, ולדעות שלהם, ולא לחשוב מספיק גם על ההרגלים, המנהגים, המסורת, הערכים, צורת החינוך, התובנות, המחשבות, הרצונות, והדעות של בני הזוג.

חשוב שכל אחד ואחת בהכירם את עצמם ואת אישיותם ידעו להכפיל את המילים והמעשים הנוגעים לזוגיות ולתת להן את הבמה המכובדת ואת הדגש הראוי. הדבר מכוון כמובן למילים ולמעשים בעלי הקונוטציה החיובית: פתוח תפתח, העניק תעניק, נתון תיתן, דבר תדבר, נוכח תנכח, ספר תספר, שתף תשתף וכדומה.


הכותב הינו בעל קליניקת "מיזוג" – זוגיות. העצמה. התחדשות.
מעביר הרצאות וסדנאות, לזוגות, רווקים ורווקות.
לתגובות: 054-7002069 / meezoog1@gmail.com