אי שפיות או אי של שפיות?

משפט מפורסם שמיוחס לאלברט איינשטיין טוען כי: "אי שפיות זה לבצע את אותה פעולה שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות". האמת, שיש בדבריו מן האמת, כי כולנו מוצאים את עצמינו מחפשים דבר שאבד לנו שוב ושוב באותו מקום, או מנסים שוב להיכנס לאתר אינטרנט באופן דומה לזה שניסינו כבר בעבר, ובדרך כלל ללא הצלחה. פעמים רבות כשאיננו מצליחים להשיג משהו, במקום לשנות טקטיקה אנחנו פשוט עושים עוד מאותו הדבר, מה שבדרך כלל לא עוזר אלא רק מגביר את תחושת התסכול שלנו מחוסר ההצלחה. הסיבה שאנו בוחרים לעשות עוד מאותו הדבר ולא לעשות משהו אחר, היא כי רובנו מרגישים נוח להיות במקום המוכר והבטוח ולנסות שוב את הדברים אותם אנו יודעים לעשות, ולא להסתכן בדברים שעוד לא ניסינו. 


לחזור בתשובה


מצויים אנו בעיצומו של חודש אלול. חודש בו המלך בשדה ואנו חשים רצון לחזור בתשובה ולו במשהו קטן אחד. אך מהי בעצם חזרה בתשובה? מהי המשמעות של המושג 'לחזור בתשובה'? המילה לחזור היא כפשוטה – 'לשוב למקום או למצב בו היינו בהתחלה', והמילה תשובה היא לא במשמעות של לתת מענה, כי אם במשמעות של לשוב, שמשמעותה לחזור. יוצא, אפוא, שהמושג לחזור בתשובה משמעותו היא: לחזור ולשוב. כלומר, לנסות שוב ושוב להתקדם אל עבר יעד מסוים, אך בכל פעם בדרך קצת שונה. אם לקחנו על עצמינו משהו בשנה שעברה ולא הצלחנו, עלינו לשקול לשנות את הדרך בה ניסינו להגיע אל היעד. אם פעלנו לבד, ננסה לפעול בחברותא או בקבוצה. אם חשבנו לקום מוקדם בבוקר לדף יומי ולא קמנו ננסה להכניס את הלימוד למשבצת זמן אחרת. אם רצינו ללמוד משהו תורני ולא הצלחנו ננסה לשנות את מה שבחרנו ללמוד כדי להגביר את המוטיבציה והעניין בלמידה.


תשובת הזוגיות


גם בזוגיות חשוב מאוד לשים לב ליעד מחד ולדרך מאידך. בתחילת כל ייעוץ זוגי אני שואלת את בני הזוג לאן הם רוצים להגיע? כיצד הם רוצים לראות את הזוגיות שלהם? מה היעדים שהם מציבים לעצמם? התשובות רבות ומגוונות אך פעמים רבות שהן מתכנסות לנקודות של בקשה לתקשורת מובנת ומקרבת, ולרצון הדדי 'להיראות' על-ידי בן/בת הזוג. התוצאה הרצויה חייבת להיות מוגדרת וברורה, אך הדרך אליה יכולה להשתנות. לכל זוג מתאימים דרכי פעולה אחרות, וצריך לנסות ולדייק אותן על-ידי ניסוי וטעייה . לחזור שוב ושוב על אותו הדבר לא יביא לתוצאות הרצויות, ואף יגדיר אותנו אליבא דאיינשטיין כלא שפויים. אם כן, במקום לעשות עוד מאותו הדבר צריך פשוט לנסות לעשות משהו אחר!


לחזור בשאלה


אז לקראת הימים הנוראים העומדים לפתחנו ובעיצומו של חודש אלול הבה 'נחזור בשאלה', ונשאל את עצמנו באומץ ובכנות:

לאן אנחנו רוצים להגיע השנה?

מהם היעדים שלנו בתחומי חיינו השונים: בזוגיות, בהורות, בעבודה, בעבודת ה'?

מה יעזור לנו להגיע אל היעד?

והעיקר – מהי הדרך (בה עוד לא הלכנו) שתסייע לנו להגיע אל היעד.

שתפו זה את זה במחשבות שלכם, בהחלטות שלכם, וכן שתפו אם תרצו עזרה או תמיכה כדי להצליח בצורה טובה יותר. פעמים רבות כשאדם נוסף יודע את מה שהחלטתי, הוא יכול להתעניין, לעודד ואף להזכיר, ובכך לסייע לנו להגיע אל היעדים שהצבנו לעצמנו.

שנזכה בשנה הקרובה למצוא את הפעולות המתאימות שיובילו אותנו לתוצאות הרצויות, ויתקיים בנו הכתוב: 'שנהיה לאי של שפיות'.


. . .

הכותבת: אורית לם

יועצת זוגית

יועצת מינית

ומדריכת כלות

פלאפון: 054-4926371

מייל: orit.lamm@gmail.com