שניהם יחדיו

שניהם יחדיו

שילה כץ - מנהל היחידה ללימודי חוץ, גבעת ושינגטון, ויועץ נישואין וזוגיות

בפרשיית עקידת יצחק מוזכרות פעמיים הביטוי, "וַיֵּלְכוּ שְׁנֵיהֶם יַחְדָּו."

המילים הללו מוזכרות ביחס לאברהם ויצחק בנו - בפעם הראשונה בעלייתם להר המוריה לפני שיצחק מבין שהוא עומד להיות הקרבן (בראשית כ"ב, ו'). בפעם השנייה, לאחר שיצחק שואל את אביו "וְאַיֵּה הַשֶּׂה לְעֹלָה" (שם, ז') ומקבל את התשובה, "אֱ-לֹהִים יִרְאֶה לּוֹ הַשֶּׂה לְעֹלָה בְּנִי," מיד באותו פסוקכתוב " וַיֵּלְכוּ שְׁנֵיהֶם יַחְדָּו (שם , ח')."

יצחק מקבל את תשובת אביו בשקט מופתי.

אפשר רק לשער ולדמיין את מה שמתחולל בנפשו, אך הפסוקים אינם נותנים ולו רמז קל לעניין, רק "וילכו שניהם יחדיו." כמו לומר לנו - כפי שהלכו יחדיו בתחילת מסעם אל הר המוריה לפני גילוי הסוד הנורא, כך ממשיכים האב ובנו ללכת יחדיו גם בסוף המסע לאחר גילוי הסוד הנורא. אברהם ויצחק נמצאים, כך נדמה לי, ברגע האמת אולי הכי נורא ומסעיר של חייהם - כל אחד ומצוקתו, כל אחד ומחשבותיו, וכל אחד ואמונתו. אמנם, התורה בוחרת להנציח את הרגע הלא אנושי הזה בתיאור הכי אנושי - בחיבור הכל כך אמיתי בין האב לבן; "וילכו שניהם יחדיו" בא להגיד שאין מה שיפריד ביניהם, אפילו לא מעשה העקידה.

כל זוג עובר בחייו הזוגיים משברים, אתגרים, קשיים, מוקשים או בעיות. גדולת הצלחת הזוגיות היא לצלוח אותם יחדיולעבור אותם שני בני הזוג יחדיו.

חשוב לומר ולהדגיש כי ישנם משברים, קשיים, אתגרים, ובעיות שונות המחייבים את הזוג לעצור, להתבונן ולהתייעץ האם אכן נכון להמשיך יחדיו. אך ברוב רובם של המקרים, בכוחות שני בני הזוג תוך ניהול שיחה עמוקה וכנה, בקשת האמת מתוך אהבה, רצון לשיתוף והרגשת חיבור אמיתי להתמודד עם הקשיים והאתגרים ולהצליח לא רק להתגבר ולהתמודד, אלא אף להתעלות מהמשבר.

להיכנס למשבר בתור "וילכו שניהם יחדיו" ולדעת לצאת מהמשבר באותו החיבור של "וילכו שניהם יחדיו."

אנשים רבים מתפרנסים מ'ניהול המשברים' של אחרים. אולם, מצד האמת אין כוח יותר חזק ואמיתי מזה ששני בני הזוג ינהלו ויפתרו בעצמם את (רוב) המשברים שלהם תוך שימוש ב'כלי העבודה' הנכונים: אהבה, חברות, אכפתיות, דאגה לאחר, שיתוף, כנות, שיח פתוח, רצון להיות ביחד, ושמחה.

כלי עבודה אלה צריכים להיות הכלים שאיתם כל זוג מתנהל בטבעיות ביום יום, וממילא ברגעי משבר או קושי השימוש התדיר והטבעי בכלים אלו יביא לפתרון הנכון והמועיל על מנת שבסופו של התהליך ימשיכו בני הזוג להתקדם "שניהם יחדיו."


הכותב הינו בעל קליניקת "מיזוג" – זוגיות. העצמה. התחדשות.
מעביר הרצאות וסדנאות, לזוגות, רווקים ורווקות.
לתגובות: 054-7002069 / meezoog1@gmail.com