שוויון

שוויון

שילה כץ - מנהל היחידה ללימודי חוץ, גבעת ושינגטון, ויועץ נישואין וזוגיות 

השיח העולמי העכשיווי סובב היום סביב ערכי השיוויון למינהו: שיוויון זכויות בין האזרחים, שיוויון הזדמנויות בעבודה, שיוויון בין המינים.

אך מהו אותו שיוויון אליו כולם נושאים את עיניהם?

החוק הישראלי קובע כי הזכות לשוויון היא מזכויות האדם החשובות ביותר והוכרה כזכות יסוד בישראל כבר במגילת העצמאות, שבה נקבע כי המדינה "תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה, בלי הבדל דת, גזע ומין."

שיוויון זכויות חברתי, שיוויון מדיני, שיוויון תעסוקתי וכו' - הכל נכון וכתוב שחור על גבי לבן. אף על פי כן, המדינה עצמה חוקקה גם את "חוק השבות" אשר נותן זכויות יתר למי ששרשיו יהודיים. כלומר, גם המדינה מבינה שקיימים מקרים בהם השיוויון אינו מוחלט, ואדרבה, המדינה בכוונת מכוון פעלה כנגד השיוויון ונתנה לאנשים מסויימים יתרון חוקתי בשל ערך אחר החשוב מהשיוויון.

לאחרונה, כחלק מתפיסת העולם השיוויונית הרווחת, צה"ל ערך פיילוט בו ניסה לשלב נשים ביחידות הלוחמות בחיל השיריון. היה פיילוט מתוקשר מאוד עם תרועות ניצחון של הפמיניזם הרדיקלי , כשבסופו החליט הרמטכ"ל שלא לשלב את הנשים במערך הלוחם בתוך הטנקים. אין צורך לומר כי החלטה זאת זכתה לכותרות הרבה פחות מאירות ומתוקשרות.

אני מאמין בכל ליבי בשיוויון בין המינים, ויחד עם זאת אני מאמין בכל ליבי כי גברים ונשים אינם אותו הדבר. 

בהסבר לחיוב נשים בהדלקת נרות חנוכה אומרת הגמרא, "אשה ודאי מדליקה דאמר רבי יהושע בן לוי, 'נשים חייבות בנר חנוכה שאף הן היו באותו הנס' (שבת דף כ"ג, עמוד א')." החובה של הנשים הינה אימננטית. הנשים היו והינם באותו הנס של הצלת ישראל מאז ומעולם.

רק לפני כשבוע הלכה לעולמה גאולה כהן ז"ל אשר הייתה לוחמת אמיצה באצ"ל ואחר כך בלח"י. היא נאבקה בשלטון הבריטי, נפצעה ונכלאה, וכעבור כשנה אף ברחה מהכלא תוך סיכון חיים. כל חייה המשיכה גאולה להילחם, והיא הקריבה לא פחות מאף גבר אחר.

גברים ונשים שווים אך אינם אותו הדבר. לכל מגדר יש את הכוחות, היכולות, החוזקות והחולשות שלו (אכן, דברים אלה הם הכללה). אסור בשם השיוויון לטשטש את המיוחדות שבכל מגדר; אסור להפוך אחדות לאחידות. אסור לחייב נשים בשם ערך השיוויון להרוס את גופן ונפשן, ובלבד להשתוות ברמה הצבאית לגברים.

יש לנשים עוד המון יחידות לוחמות או תומכות לחימה בהן יכולות לתרום לא פחות - ואף הרבה יותר - מהגבר הממוצע. אין צורך, ואסור, לכפות התנהגות מסויימת על מי שאינו/ה מסוגל/ת בשם ערך השיוויון והפתיחות.

גם בני זוג הינם שווים אך אינם אותו הדבר. אסור לאישה לחשוב שבעלה יהיה בדיוק כמוה, וכן אסור לגבר לחשוב שאשתו תהיה בדיוק כמוהו.

כל אחד ואחת הינם אישיות מיוחדת ואינדיבידואלית בעלת כישרונות, יכולות, רגשות וכוחות אחרים. שני בני הזוג שותפים ואחראים לניהול הבית באותה המידה, שניהם נושאים בעול החינוך באותה המידה, ושניהם 'בעלי הבית.' כל אחד תורם את כל כוחו ומרצו להצלחת עצמם ומשפחתם.

שניהם "באותו הנס" של הקמת משפחה, ניהולה והאחריות לה – לא בגלל ערך השיוויון, אלא בגלל ערך הטבעיות והשכל הישר.

הכותב הינו בעל קליניקת "מיזוג" – זוגיות. העצמה. התחדשות.
מעביר הרצאות וסדנאות, לזוגות, רווקים ורווקות.
לתגובות: 054-7002069 / meezoog1@gmail.com